Domy drewniane – krzyk mody czy niepraktyczna zachcianka? Niemal pięćdziesiąt lat PRL-u znacząco zmieniło polskie podejście do budownictwa. Dawna tendencja do stawiania budynków z drewna została zastąpiona przez betonowe konstrukcje. Trudno się temu dziwić – ówczesna technologia budownictwa nie była aż tak rozwinięta jak teraz, a drewniane budowle były wówczas mało odporne na warunki atmosferyczne.
Czasy się jednak zmieniły, architektura i materiałoznawstwo poszło do przodu, a wraz z otwarciem się na zachód upowszechniła się koncepcja współczesnych, ekologicznych domów drewnianych. Czy są one wygodne w użytkowaniu, czy może stanowią nie praktyczną zachciankę i powrót do słusznie minionych czasów?
Retro jest w modzie
Ciągle rosnąca popularność domów drewnianych http://domyhbe.pl/pl/napisali-o-nas/system-hbe-w-polsce jest związana z upowszechniającym się w Polsce skandynawskim podejściem do architektury. Styl skandynawski zaczyna powoli dominować w urządzaniu wnętrz, a Polacy poszukujący ekologicznych rozwiązań i kontaktu z naturą zwracają się ku najnowszym rozwiązaniom skandynawskich architektów, czyli domem drewnianym. Przy odpowiednim podejściu oraz dodatkach takich jak obowiązkowe docieplenie tego typu budynki nie tylko są wygodne w użyciu, ale też niezwykle estetyczne. Pamiętajmy, że w polskiej architekturze znikają powoli eklektyczne “dworki” z niby greckimi kolumnami, które zastąpione zostały przez modę na retro, przejawiającą się zarówno w architekturze użytkowej (np. łódzka Manufaktura lub warszawska hala Koszyki), ale też w architekturze mieszkalnej. Domy drewniane szczególnie dobrze wpasowują się w zgentryfikowaną, podmiejską wieś, w której nowoczesne budowle stoją ramię w ramię ze starymi domami jeszcze z okresu wczesnego PRL-u. Wybór domu z drewna stanowi ukłon w stronę tradycji architektonicznych oraz atmosfery domowego ogniska znanego z opowieści naszych dziadków.
Całoroczne domy drewniane duże i małe
Na rynku znaleźć można liczne gotowe schematy całorocznych domów drewnianych https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-chojnice zaprojektowanych zgodnie z zasadami wykorzystania ekologicznych materiałów. Taka troska o środowisko wyrasta nie tylko z użycia naturalnego budulca, ale też czystego pragmatyzmu – ekologiczne budynki wymagają do ogrzania mniejszej ilości gazu czy prądu. Dzięki zdobyczom technologicznym ostatnich dekad podczas planowania budowy domu z drewna nie musimy już się ograniczać wielkością całości – technologia pozwala na stawianie ogromnych domów drewnianych z całym niezbędnym wyposażeniem w rodzaju instalacji elektrycznej, gazowej czy kanalizacyjnej. Przed rozpoczęciem planowania inwestycji warto jest też zwrócić uwagę na działkę otaczającą budynek. Do domów drewnianych najlepiej pasuje rozległy, zadbany ogród przywodzący na myśl angielską prowincję. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy budynek z drewna musi mieć oryginalny, brązowy kolor. W większości przypadków można użyć specjalnych farb do drewna, które powinny przetrwać przez co najmniej kilka sezonów.
Jak zaprojektować wnętrze domu z drewna?
Jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-katowice, bez wątpienia najlepiej sprawdzi się styl rustykalny. Choć jego początków należy się doszukiwać w starym, wiejskim budownictwie, obecnie styl rustykalny stanowi połączenie tradycyjnych elementów i materiałów z nowoczesnymi dodatkami i meblami. Warto przy tym zaznaczyć, że ten nurt architektury wnętrz często korzysta z drewna, zarówno w przypadku podłóg, jak i ścian, mebli czy sufitów. Drewniane wykończenie domu doskonale wpasuje się w jego wygląd zewnętrzny, co pozwoli na osiągnięcie efektu oryginalności i niezwykle wyglądających domów drewnianych. Alternatywą dla stylu rustykalnego powinien być styl skandynawski, którego jasna kolorystyka stanowić będzie przeciwwagę dla zewnętrznych, brązowych ścian budynku.
Domy drewniane letniskowe i na działce
Niewielkie domy drewniane są też niezwykle często budowane albo w ramach niewielkiej chatki pozwalającej na wakacyjny wyjazd w góry czy nad morze, albo w ramach domku na działce pozwalającego uciec przed zgiełkiem miasta. W obu tych przypadkach budynki te charakteryzują się przede wszystkim niewielkim rozmiarem. Co więcej, często nie mają one nawet łazienki lub sypialni, a funkcję łóżka pełnią kanapy. Taki rodzaj domów drewnianych jest przede wszystkim tanim sposobem na szybkie postawienie budynku na działce. Drewno doskonale wpasuje się w okoliczne drzewa i krzewy, a sam dom będzie nie tylko estetyczny, ale też przede wszystkim trwały. Ze względu na wykorzystywanie budynku w lato, w wielu przypadkach zbędnym luksusem będzie zaopatrzenie domu w docieplanie czy instalację gazową lub kanalizacyjną. Budowa domów z drewna na działkę i letnisko jest też niezwykle tania, co pozwala na niemałe oszczędności.
Nie mamy wątpliwości, że domy drewniane nie są niepraktyczną zachcianką, a niezwykle użytecznym i wytrzymałym krzykiem mody doskonale wpisującym się zarówno w krajobraz wsi i przedmieść, jak i działek letniskowych czy miejskich. Przed zdecydowaniem się na tego typu dom zachęcamy do dokładnego rozważenia wszystkich rodzajów dostępnego w budownictwie drewna nie tylko pod kątem estetyki, ale też użyteczności.
- budowa domów drewnianych w zachodniopomorskim https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-zachodniopomorskie
- budowa domów cennik w mazowieckim https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-mazowieckie
- budowa domow z drewna https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-z-drewna
Konsbud drewno konstrukcyjne |
Stobno 55 A, |
72-002 Dołuje |
918125387 |
www.konsbud.com |
Konsbud drewno klejone |
Stobno 55 A, |
72-002 Dołuje |
918125387 |
www.konsbud.com |