Higiena w Twoim domu. Jak często prać dywany?

Regularne sprzątanie całego domu jest koniecznością. Każdego dnia wnosimy na swoich ubraniach oraz obuwiu wiele bakterii, kurzu i drobnoustrojów chorobotwórczych. By nie zachorować i zadbać o prawidłową higienę musimy pamiętać o regularnym myciu, odkurzaniu i suszeniu wszystkich elementów mieszkania. Pozostaje jednak pytanie, jak zadbać o niektóre trudne w utrzymaniu dywany lub wykładziny?

Pamiętaj o obowiązkach

W zależności od tego, co sprzątamy należy dostosować częstotliwość czyszczenia, sposób i wykorzystanie koniecznych urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie rozpiski, w której szczegółowo zaplanujemy sposób utrzymania czystości w domu. Najpierw musimy wypisać wszystkie obowiązki – od wynoszenia śmieci, przez zamiatanie podłogi, do szorowania okien i prania firanek. Gdy już zobaczymy, jak wiele rzeczy mamy na głowie, warto zastanowić się, jak często daną rzecz należy czyścić. Przykładowo: śmieci wynosimy przynajmniej raz dziennie, natomiast okna wyglądają doskonale nawet dwa tygodnie po ich wymyciu. Musimy więc przygotować tabelę, w której wypiszemy, co trzeba robić, jak często oraz kto się tym zajmie. Nie bójmy się przydzielać obowiązków dzieciom. Już od najmłodszych lat trzeba je uczyć, że każdy z nas powinien po sobie sprzątać.

Pranie wykładzin i dywanów

W pokojach swoich dzieci chętnie umieszczamy wykładziny. Dzięki temu mamy pewność, że maluchy nie będą się bawiły na zimnej podłodze. Zawsze mogą się wygodnie rozłożyć ze swoimi zabawkami i skupić na sobie. Jest w tym jednak minus. Wykładziny absorbują kurz oraz brud, który wnosimy na swoich butach i ubraniach. Nie wspominając już o tym, że jakikolwiek wylany napój lub przewrócone jedzenie także wsiąka w strukturę materiału. I choć regularnie odkurzamy, nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Jeśli jesteśmy miłośnikami wykładzin, to mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to inwestycja w wysoki jakościowo odkurzacz piorący, który będziemy wykorzystywać do regularnego czyszczenia. Natomiast jeżeli nie chcemy ponosić wydatków i nie wiemy, czy za kilka miesięcy lub lat nie zrezygnujemy z wykładziny, to warto zwrócić się do firmy sprzątającej. Pranie wykładzin i dywanów nie tylko sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się ładniej, ale przede wszystkim usunie szkodliwe i niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia.

Jak często sprzątać?

To istotne pytanie. Zaleca się, by pranie wykładzin i dywanów odbywało się nie rzadziej, niż raz w roku. To jednak tylko statystyka, do której trzeba indywidualnie podejść. Wszystko zależy od tego, z czego jest zrobiona nasza wykładzina, kto z niej korzysta, jak często na niej siedzimy i jak mocno jest zabrudzona. Jeśli bawią się na niej nasze dzieci, to wiadomo, że trzeba sprzątać częściej. Wynika to z troski o ich zdrowie oraz czystość. Maluchy uwielbiają wkładać do ust brudne ręce. I to jest zupełnie naturalne. Tutaj już tylko pozostaje rola rodzica, który powinien zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Regularne pranie wykładzin i dywanów w pokojach dzieci raz na pół roku to optymalny czas.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wykładzina znajduje się w naszej sypialni. Jeśli w tym pomieszczeniu tylko śpimy i wchodzimy do niego z czystymi stopami, to nie ma powodu, by martwić się zabrudzeniami. Tutaj nie ma ryzyka, że wniesiemy na butach brud z ulicy lub poplamimy podłogę resztkami jedzenia z obiadu. I właśnie dlatego częstotliwość korzystania z usług firmy sprzątającej warto dostosować do każdego pomieszczenia. Niektóre będą czyszczone przy każdej wizycie, inne zaś co kilka z nich. To przykład, który doskonale obrazuje, że statystyka może nam podpowiadać, lecz nie zawsze podaje nam najlepszą odpowiedź. Żyjąc w swoim domu najlepiej wiemy i widzimy, kiedy nasza podłoga staje się zabrudzona i zmatowiona.

Samodzielne sprzątanie

Na szczęście większość obowiązków domowych jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie. Mamy wystarczające sprzęty, które umożliwiają nam dotarcie do praktycznie każdego zakamarku i wyczyszczenie go. I choć artykuł skupia się na profesjonalnym praniu wykładzin i dywanów, to trzeba pamiętać, że wiele odpowiedzialności spoczywa przede wszystkim na nas. Korzystanie z usług doświadczonej firmy to jedno. Natomiast my musimy pamiętać o tym, że dobry odkurzacz to podstawa codziennej pielęgnacji. Życie w zakurzonym, brudnym mieszkaniu jest niekomfortowe i wpływa depresyjnie na nasze samopoczucie. By zawsze czuć się dobrze we własnym domu musimy pamiętać o codziennym odkurzaniu wykładzin, trzepaniu dywanów i wietrzeniu pomieszczeń. Możemy poszukać odkurzaczy piorących nawet jeśli nie posiadamy tylko wykładzin. W ofercie znajdziemy modele przystosowane do dywanów. Częste „odkurzanie na mokro” pozwala w niedługim czasie pozbyć się brudu i co ważne – przykrej woni. Po pewnym czasie nasze dywany mają specyficzny, zatęchły zapach. Ich czyszczenie wodą z dodatkiem odpowiednich środków pozwala zlikwidować przyczynę nieświeżego zapachu i sprawić, że w całym domu będzie można poczuć delikatną, orzeźwiającą nutę.

angielski