Jaki sprzęt jeździecki jest niezbędny?

Jazda konna to wyjątkowy sport, dla wielu osób będący pasją życia. Na jazdę konną decydują się osoby w różnym wieku. Niezależnie od umiejętności, każdy powinien używać odpowiedniego sprzętu przeznaczonego do jeździectwa. W niniejszym artykule doradzamy, jaki sprzęt jeździecki jest niezbędny do nauki jazdy konnej i w co warto zainwestować. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Niezbędny sprzęt jeździecki, czyli jaki? Czy jest to związane z dużymi wydatkami?

Jazda konna jest popularna od wielu wieków i wbrew pozorom jest fascynująca zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jeździectwo jest sposobem na rekreację, ale żeby była ona przyjemna i nie powodowała dyskomfortu, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt jeździecki aby cieszyć się galopem wokół stajni czy po leśnych ścieżkach.

Decydując się na zakup sprzętu jeździeckiego https://www.truerider.eu/kategoria/koszulki-treningowe, należy liczyć się z faktem, iż jest to spora inwestycja, tak samo jak i utrzymanie konia. Ceny różnią się diametralnie w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany, jakości oraz renomy danej firmy. Początkujące osoby mogą jednak wybrać te tańsze opcje i dopiero po pewnym czasie zainwestować w droższy i wyższej jakości sprzęt.

Jazda konna wbrew pozorom nie jest prosta do wyuczenia i wyuczenie się wszelkich zasad może potrwać nawet wiele miesięcy, a opanowanie jazdy konnej do perfekcji nawet kilka lat. Do jazdy konno niezbędna jest duża ilość praktyki i specjalistyczny sprzęt, taki jak toczek czy bryczesy. Sprzęt jeździecki jest ułatwieniem i jego zadaniem jest zapewnienie nam komfortu podczas jazdy. Pasjonaci jazdy konnej po wielu latach praktyki radzą sobie także bez sprzętu.

 

Kask jeździecki, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Toczek, czyli kask jeździecki, to rzecz priorytetowa w przypadku jazdy konnej. Bez niego narażamy siebie na niebezpieczeństwo. Warto go mieć na głowie nie tylko w trakcie jazdy, ale także podczas przebywania w stajni, zwłaszcza w trakcie czynności pielęgnacyjnych konia czy siodłania. W trakcie nauki jazdy może zdarzyć się wiele przypadków upadków, co jest jak najbardziej normalne, jednakże należy chronić siebie przed urazami. Toczki są dostępne w wielu stacjonarnych sklepach ze sprzętem jeździeckim. Kaski jeździeckie można znaleźć także w internecie, ale czy warto? Tylko wtedy, kiedy wiemy dokładnie, jaki sprzęt chcemy zakupić. Jeżeli jesteśmy nowicjuszami i nie znamy się na sprzęcie jeździeckim, lepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego i zapytać znającego się na rzeczy sprzedawcę o pomoc w wybraniu odpowiedniego dla siebie toczka. Odpowiednio dobrany toczek powinien być przede wszystkim wytrzymały i dobrany w odpowiednim rozmiarze. Kask jeździecki nie powinien być zbyt ciasny ani za luźny – powinien przylegać do czoła, a nie ruszać się na wszystkie strony w trakcie jazdy. Nie powinien również spadać nam na oczy. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno toczka z regulacją, dzięki czemu można dopasować kask do indywidualnych potrzeb.

 

Sztyblety, czyli jak wybrać odpowiednie obuwie jeździeckie?

Wybór sprzętu jeździeckiego nie jest wbrew pozorom prostym zadaniem, zwłaszcza dla nieobeznanych w tym temacie osób. Obuwie jeździeckiego https://www.truerider.eu/kategoria/truerider-men – jakie powinno być? Buty do jazdy konnej przede wszystkim powinny mieć odpowiednio wąskie przody, tak aby mieściły się w strzemionach. Ponadto, powinny mieć także lekki obcas, aby w trakcie jazdy noga nie wpadła przypadkowo do strzemienia. Należy wiedzieć, iż specjalistyczne buty jeździeckie, tak zwane sztyblety, spełniają te wymagania. Najbardziej polecane są buty wykonane ze skóry, które bardzo dobrze się prezentują, są wytrzymałe oraz zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w bucie. Praktyczniejsze są jednak kalosze wykonane na wzór sztybletów. Od tradycyjnych butów jeździeckich różnią się one wyłącznie materiałem, z jakich je wykonano. Kalosze sprawdzają się idealnie także w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych konia, w tym jego kąpieli. To, jakie buty do jazdy konnej wybrać, to kwestia indywidualna. Początkującym osobom sprawdzą się z pewnością tańsze i praktyczniejsze kalosze. W trakcie wyboru obuwia do jazdy konnej powinno zwracać się przede wszystkim uwagę na to, aby było one wygodne, ponieważ w innym razie możemy doświadczyć nieprawidłowego ułożenia nogi w siodle. Najlepiej kupować obuwie jeździeckie w sklepie stacjonarnym, aby je móc przymierzyć przed zakupem. Dla osób ceniących sobie wyjątkowy styl polecane są podkolanówki, które mogą dodać uroku całemu strojowi.

 

Rękawiczki dla osób o delikatnych dłoniach

Rękawiczki nie są zaliczane do niezbędnego sprzętu jeździeckiego, jednakże warto je mieć chociażby z tego względu, że zapobiegają one niechcianym odciskom, które mogą powstać przez trzymanie wodzy. Oprócz tego rękawiczki sprawdzają się także wtedy, kiedy jeździmy dużo bądź nie chcemy czyścić konia gołymi rękoma ze względów higienicznych. Jeżeli zatem sądzisz, że rękawiczek do jazdy konnej naprawdę potrzebujesz, to można dostać je w każdym sklepie internetowym zaopatrzonym w sprzęt jeździecki, a także w stacjonarnych posiadających w swojej ofercie sprzęt do jazdy konnej.

 

angielski