Skąd pochodzi kawa?

Sklep internetowy spożywczy https://e-szop24.pl/podkategoria,158,DLA-FIRM-Chemia.html to miejsce, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż robienie zakupów drogą internetową uchodzi za niezwykle wygodne. Tego rodzaju sklepy są tak samo dobrze wyposażone jak sklepy stacjonarne. Znajdziemy w nich nie tylko owoce oraz warzywa, ale również kawy. Zanim jednak sięgniemy po kawę, warto wiedzieć jakie posiada właściwości i skąd pochodzi. 

Jaka jest ojczyzna kawy?

Jak już zaznaczono na wstępie, zanim sięgniemy po kawę, warto dowiedzieć się skąd pochodzi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki kraj jest ojczyzną kawy. Tymczasem okazuje się, że kawa pochodzi z Etiopii. Tam nasiona kawowca były wykorzystywane jeszcze przed naszą erą. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziarna kawowca spożywano nieco inaczej niż dzisiaj. Gotowano je z masłem oraz solą. Warto również zaznaczyć, iż kawa nie była wówczas uprawiana na jakąś dużą skalę. Wykorzystywano po prostu nasiona kawowca występujące naturalnie. Prażenie nasion zostało rozpowszechnione prawdopodobnie przez Beduinów. Na kontynencie  europejskim pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w XVI wieku. Warto zaznaczyć, że kawa stała się obecnie jedną z najpopularniejszych używek. Określenie  „kawa” wzięło się od arabskiego słowa  „kahwa.” Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie doszło do pojawienia się kawy w Polsce. Otóż w naszym kraju, kawa pojawiła się między innymi dzięki bitwie pod Wiedniem. Warto zaznaczyć, że przez dość długi okres czasu kawa uchodziła za napój elitarny. Niektórzy od samego początku przypisywali kawie szereg właściwości leczniczych. Inni jednak uważali kawowy napar za dość szkodliwy. 

Poznaj właściwości kawy

Zanim zdecydujemy się na regularne picie kawy, warto zdobyć wiedzę dotyczącą jej właściwości. Na temat właściwości zdrowotnych kawy, a także na temat jej szkodliwości przeprowadzono wiele badań. Regularne picie kawy może poprawić pamięć krótkotrwałą. Ponadto, dzięki kawie można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na marskość wątroby. Dowiedziono, że kawa może zmniejszać także prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy zębów. Osoby pijące napar z kawy są również mniej narażone na rozwój cukrzycy typu drugiego. Nie ulega wątpliwości, że kawa zwiększa również perystaltykę jelit. Nie sposób nie zauważyć, że dzięki kawie można przyśpieszyć swój metabolizm. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy się odchudzić. Ponadto, pijący kawę mężczyźni są znacznie mniej narażeni na rozwój kamicy żółciowej. Niestety, kawa nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Kawa może utrudniać zasypianie niektórym osobom. Wszystko ze względu na jej silne działanie pobudzające, co ma oczywiście swoje plusy. Nie ulega wątpliwości, że kawa negatywnie wpływa również na stan żołądka. Nie powinny pić jej osoby borykające się z chorobą wrzodową oraz nadżerkami żołądka. W przeciwnym bowiem razie mogą być narażone na intensywniejszy ich rozwój oraz na bóle. Dowiedziono również, iż kawa może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju niektórych chorób serca. Nie dotyczy to jednak każdej osoby, ale tych, które posiadają pewne predyspozycje. 

Sprawdź również:

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli zależy nam na tym, aby kawa była smaczna, warto postawić na produkt wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kawa Woseba https://e-szop24.pl/podkategoria,79,Kawa-i-herbata-Kawa-rozpuszczalna.html. Możemy otrzymać ją zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Dla wielu osób kupowanie produktów w sklepach internetowych jest wygodniejsze. Możemy wówczas zrobić zakupy z poziomu fotela lub z autobusu. Sklep internetowy ze słodyczami będzie zaś doskonałym wyborem dla osób, które chcą zakupić małe co nieco do kawy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że słodkości stanowią wspaniały dodatek do filiżanki gorzkiej kawy. Jeżeli chcemy, możemy również zdecydować się na zakup kawy zbożowej. Kawa zbożowa https://e-szop24.pl/podkategoria,154,DLA-FIRM-Slodycze.html również charakteryzuje się pewnymi właściwościami prozdrowotnymi. Przede wszystkim zawiera ona duże ilości cennego błonnika. Ponadto, dzięki kawie zbożowej można zmniejszyć prawdopodobieństwo niedoborów minerałów. W kawie zbożowej znajdują się bowiem duże ilości cennych minerałów. Mowa tu między innymi o cynku, żelazie czy magnezie. Pijąc kawę, zarówno zwykłą jak i zbożową należy pamiętać o umiarze. Można oczywiście pić kawę regularnie. Nie należy jednak wypijać jej za dużo. W przeciwnym bowiem razie pojawić się mogą pewne skutki uboczne. Jak rozpoznać, że pijemy za dużo kawy? Jeżeli jesteśmy nadmiernie pobudzeni, a także bardziej nerwowi jeśli zapomnimy o kawie, może to świadczyć o uzależnieniu. Od kawy, tak samo jak od wielu innych używek można się bowiem uzależnić. Ponadto, należy pamiętać o tym, że kawa znajduje się w niektórych produktach spożywczych. Mowa tu o ciastkach, cukierkach czy batonikach. Jeżeli jadamy produkty z dodatkiem kawy oraz pijemy ją, możemy nieświadomie spożywać jej za dużo. Jeżeli podejrzewamy się o zbyt duże spożycie kawy, warto przeprowadzić eksperyment. Najlepiej ograniczyć przez kilka dni picie kawy. Jeżeli poczujemy się dzięki temu lepiej, dobrze byłoby na stałe zmniejszyć ilość wypijanej kawy.