Witamina C – gdzie jej nie brakuje?

Zastanawiasz się, czym cechuje się w praktyce witamina C? Ostatnio sporo bowiem mówi się o takich właśnie składnikach. Jakie mają one dokładnie zadania do wykonania? Gdzie kwasu askorbinowego (zamienna nazwa witaminy C) zasadniczo nie brakuje? Czy warto zdecydować się na suplementację?

Za co odpowiada w organizmie witamina C?

Nie da się ukryć, że witamina C to ważny element. Wszak to składnik między innymi pozwalający na utrzymanie, w odpowiedniej kondycji, układu immunologicznego. Warto wyjaśnić na początek kilka faktów. Nie jest tak, a przynajmniej badania tego nie dowodzą, że witamina C powoduje, iż na przykład w trakcie jej stosowania (kiedy mamy przeziębienie), ten kłopot zdrowotny od razu jest wyeliminowany. Są jednak solidne argumenty skłaniające do działań profilaktycznych. Wszak dzięki temu chorujemy rzadziej. Jest to bowiem możliwe, gdyż witamina C wzmacnia działanie układu immunologicznego. Jeśli zaś dopada nas na przykład grypa, to trwa ona o wiele krócej, co też nie jest bez znaczenia. Jakie jeszcze zadania spełnia w obszarze ludzkiego organizmu witamina C? Warto dodać, że podawana w formie dożylnej osłabia działanie komórek rakowych. Jest to zatem ciekawa opcja wspomagająca leczenie nowotworów. Nie da się ukryć, że witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu. Odpowiada także za szybsze gojenie się ran itp. Dlaczego jeszcze nie można dopuścić do jej niedoborów? Wszak witamina C stanowi ważny czynnik w aspekcie przyswajania żelaza. Dzięki niej naczynia krwionośne nie są osłabione, a skóra nie staje się wysuszona i zarazem mało atrakcyjna. Inna ciekawostka jest taka, że kwas askorbinowy ma dobre działanie w aspekcie stomatologii. Chodzi o to, że witamina C eliminuje bakterie, które z kolei odpowiadają za powstawanie próchnicy. Ponadto askorbinian ma za zadanie wzmacniać nasze zęby i dziąsła. Na szczęście świetnie się z tego zadania wywiązuje. O czym jeszcze warto byłoby wspomnieć w tym temacie? Trzeba zwrócić uwagę na czynnik, że witamina C ma wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli zatem nie będzie dostarczona do organizmu w odpowiednich ilościach, to na wszystko będziemy patrzeć ze zdecydowanie większym dystansem. Tej zaś sprawy nie wolno generalnie traktować po macoszemu. Wszak człowiek nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy C (tak, jak rośliny oraz rozmaite zwierzęta).

Witamina C w owocach

witamina-c-gdzie-jej-nie-brakujeWiele osób teraz zastanawia się, gdzie witamina C występuje w stosunkowo sporych ilościach. Nie brakuje jej między innymi w owocach. W jakich konkretnie? Rozmaite statystyki dowodzą, że na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji znajdują się owoce dzikiej róży. Można pić soki, jeść dżemy itp. Tak samo jest z porzeczkami czarnymi. Nieprzypadkowo takie właśnie owoce są obecnie coraz chętniej wybierane. Pamiętaj, by decydować się na porzeczki, które nie są pryskane. Takie owoce są bowiem zdecydowanie najzdrowsze. Dlatego rekomenduje się, by korzystać z porzeczek od sprawdzonych rolników. Jakie jeszcze owoce posiadają w sobie sporo witaminy C? Są to pyszne truskawki. Tak samo, jak owoce kiwi. Nie można nie wspomnieć o cytrusach. Wiele osób umieszcza te właśnie owoce na pierwszym miejscu w tym względzie. Okazuje się, że witaminy C jest więcej mimo wszystko w innych produktach. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by nie dopuścić do groźnych niedoborów, to ta właśnie sprawa nie może być w ogóle potraktowana po macoszemu. Warto zatem spożywać na przykład cytryny, pomarańcze itp.

Witamina C w warzywach

Poza tym witaminy C nie brakuje także w warzywach. Na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji (biorąc pod uwagę 100 g produktu) znajduje się, może dla niektórych dość nieoczekiwanie, nać pietruszki. To nie wszystko. Okazuje się, że witamina C znajduje się w sporych ilościach tak samo w papryce, kalarepie, czy brokułach. Co jeszcze warto spożywać? Nie da się ukryć, że warto również jeść szpinak, kapustę, fasolkę szparagową itp. Pamiętaj jednak, by nie wprowadzać zmian do jadłospisu samodzielnie. Najlepiej skontaktować się z dobrym dietetykiem. Jest to bowiem kluczowa sprawa. Dzięki temu witaminy C, jak i innych ważnych składników, nie będzie brakowało w menu. A jak będziesz działać samodzielnie, to może okazać się tak, że witamina C będzie dostarczana co prawda w sporych ilościach, ale z kolei będzie brakowało… czegoś innego. To także nie jest zaś korzystna sytuacja. Dlatego warto zrobić wszystko, by zdecydować się na profesjonalistów od tego właśnie zagadnienia, którzy posiadają doświadczenie i zarazem dobre opinie.

Jakie są inne alternatywy?

Okazuje się, że witamina C może być dostarczana do organizmu także na kilka innych sposobów. Znakomitym rozwiązaniem jest kwas askorbinowy w formie suplementów. Dzięki temu można szybko i skutecznie poradzić sobie z ewentualnymi niedoborami. To także dobra opcja dla osób, które mają zasadniczo zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Chodzi między innymi o sportowców, ludzi starszych, czy kobiety w błogosławionym stanie itp. Co jeszcze jest ważne? To, by suplementy były dobrze dobrane i stosowane zgodnie z zaleceniami.