Jaką stację meteo kupić?

15 stycznia 2021 by Brak komentarzy

Stacja meteorologiczna określana jest też mianem stacji pogodowej. “Sercem” tego urządzenia są czujniki zapisujące dane odnoszące się do konkretnych zjawisk pogodowych. Dzięki uzyskiwanym informacją można przewidywać pogodę, np. stacja meteo funkcjonująca na morzu służy do przewidywania burz i deszczu. Wiadomo, jak niebezpieczny bywa sztorm na morzu, nic więc dziwnego, że stacja pogodowa jest niezwykle przydatnym urządzeniem dla rybaków czy organizatorów wycieczek morskich.

 

Funkcje stacji meteo – jakie parametry pogodowe powinno mierzyć kupowane przez nas urządzenie?

Jaką stację meteo kupić?Jedną z podstawowych funkcji stacji pogodowej jest pomiar temperatury. Podawany wynik podzielony jest na temperaturę wewnątrz pomieszczenia i na zewnętrzną. Warto tutaj podkreślić, że bardziej zaawansowane stacje meteo wyświetlają również temperaturę odczuwalną, którą wyliczają na podstawie wiatru oraz wilgotności powietrza.

Drugą podstawową funkcją stacji meteo jest pomiar ciśnienia podawany w hektopaskalach (hPa). Jest to bardzo przydatna informacja, zwłaszcza dla osób wrażliwych na zmiany ciśnienia. Dlatego poleca im się bardziej zaawansowane stacje pogodowe, które nie tylko podają dane odnośnie ciśnienia, ale również wyświetlają prognozy dotyczące dalszych zmian na najbliższe kilka dni. Taki zestaw informacji z pewnością pozwala lepiej zaplanować tydzień, zwłaszcza na emeryturze, gdy możemy zadecydować np. czy plany wycieczkowe realizujemy w tym tygodniu, czy jednak trzeba je odłożyć na później, czekając na lepszą aurę. Dobrze jest więc pamiętać o pomiarze ciśnienia przy decydowaniu się na zakup stacji meteo.

Kolejnym parametrem podawanym przez stacje pogodową jest wilgotność powietrza. Tak samo, jak pomiar temperatury również ten wynik jest podawany dla wnętrza pomieszczenia i warunków zewnętrznych. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza powinna wahać się od 40 do 60 proc. Wszystko powyżej lub poniżej będzie szczególnie odczuwalne dla osób z chorobami układy oddechowego.

Warto też zwrócić uwagę na miernik promieniowania UV, czyli promieniowania ultrafioletowego. To właśnie ono odpowiada za powstawanie witaminy D w naszym organizmie oraz opaleniznę na naszej skórze. Nadmiar promieniowania uważany jest jednak za szkodliwy. Dzięki temu pomiarowi będziemy dokładnie wiedzieć, kiedy powinniśmy się dodatkowo zabezpieczyć np. okrywając ramiona latem.

Zgodnie ze swoją nazwą, stacja meteo powinna być w stanie przedstawić nam prognozę pogody na najbliższe kilka dni. Zwłaszcza w przypadku zaawansowanych stacji pogodowych jest już to uznawane za jedną z podstawowych funkcji. Prognoza pogody jest wyświetlana na podstawie danych zaczerpniętych np. z Internetu lub stacja meteo wytwarza je samodzielnie na podstawie własnej bazy danych.

 

Zewnętrzne czujniki stacji meteo

Siła wiatru to rzadko spotykany czujnik, jednak zakupienie stacji meteo posiadającej go nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Dlaczego pomiar siły wiatru jest taki problematyczny? Stacja meteo posiadająca taki czujnik wymaga od nas zainstalowania go na zewnątrz, w miejscu szczególnie odsłoniętym, np. na dachu. Wybranie innego miejsca, wygodniejszego dla nas, może skutkować niewiarygodnym wynikiem, gdyż pomiar siły wiatru – jak sama nazwa wskazuje – musi być wystawiony na działanie wiatru.

Również na zewnątrz trzeba zainstalować czujnik aktualnych opadów. Jest to jednak przydatna funkcja dla osób posiadających własne ogrody. Czujnik pokazuje, ile dokładnie deszczu spadło na nasz teren, dzięki czemu wiadomo, kiedy trzeba wyciągnąć konewkę ze schowka, albo włączyć zraszacze i pomóc nieco matce naturze. Dlatego też śmiało można powiedzieć, że jest to opcja obowiązkowa dla miłośników ogrodnictwa, o której trzeba pamiętać podczas kupowania własnej stacji meteo.

 

Jaką stacje meteo kupić? TOP 3 najlepszych urządzeń dostępnych na rynku!

Stacja meteo Bresser 5 w 1 posiada czujniki odnośnie temperatury zewnętrznej, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, opadów atmosferycznych oraz ciśnienia atmosferycznego. Dzięki funkcji Wi-Fi istnieje możliwość udostępniania danych na np. urządzenia mobilne oraz aktualizacja bazy danych. Duży ekran zapewnia szybki i bezproblemowy dostęp do informacji z czujników. Dla jeszcze większego ułatwienia wprowadzono symbole – każdy symbol odpowiada konkretnemu czujnikowi. Dodatkowo stacja meteo Bresser 5 w 1 zapisuje poprzednie pomiary do celów porównawczych, do których mamy stały dostęp. Urządzenie wyświetla także informacje odnośnie przymrozków czy faz księżyca. Wbudowany alarm można ustawić tak, żeby stacja meteo mogła na ostrzegać np. o zbliżającej się burzy. Stacja meteo Bresser 5 w 1 jest produktem z tak zwanej górnej półki, ale warto ją wziąć pod uwagę, gdy pragniemy zakupić wielopomiarową stacje meteo.

Stacja pogodowa Meteo SP68 to dobre rozwiązanie dla osób posiadających mniejszy budżet. Urządzenie wyposażone zostało w czujniki temperatury oraz wilgotności zewnętrznej i wewnętrznej. Z czego można wybrać czy wyniki chcemy np. w stopniach Celsjusza, czy jednak wolimy w Fahrenheita. Meteo SP68 można skonfigurować w 7 językach, w tym francuskim, angielskim i hiszpańskim. Dlatego ta stacja pogodowa świetnie nadaje się na prezent dla rodziny zza granicy. Ponadto, urządzenie Meteo SP68 oferuje możliwość bezprzewodowej transmisji danych do 90 metrów w terenie otwartym.

Froggit WH3000 to stacja meteo dla profesjonalistów, wyposażona w czujniki mierzące wszystkie opisane wcześniej parametry pogodowe, w tym też te zewnętrzne (siła wiatru i aktualne opady). Urządzenie wykonuje automatycznie nowe obliczenia co 16 sekund, więc wyświetlane informacje są zawsze aktualne. Stacja meteo Froggit WH3000 posiada również połączenie Wi-fi umożliwiające przesyłanie danych do urządzeń mobilnych. Dodatkowym atutem jest akumulator słoneczny zapewniający możliwość ładowania urządzenie za pomocą promieni słonecznych, co przydaje się w przypadku rozładowania standardowych baterii. Froggit WH3000 to świetny wybór dla osób chcących mieć pogodę stale pod kontrolą.