Jakie możliwości czekają na Ukraińców w Polsce?

Trend na przyjeżdżających do Polski obywateli Ukrainy staje się coraz bardziej powszechny. Wynika to przede wszystkim z pogarszającej się sytuacji politycznej oraz ekonomicznej na Ukrainie. Mogą oni liczyć na bardzo różnorodny charakter pracy w zależności od swoich predyspozycji, wcześniejszych doświadczeń, a także bardzo często szczęścia.

Znajomość języka

Ogromną zaletą i cechą ułatwiających proces poszukiwania zatrudnienia jest komunikatywna znajomość języka polskiego. Choć posługują się oni również językiem z grupy słowiańskich, z pewnością większa łatwość w nawiązywaniu i przeprowadzaniu rozmowy, pozwala rekrutować się na znacznie lepsze stanowiska. Praca dla Ukraińców może być różnorodna i nawet osoby mające duże trudności w porozumiewaniu się znajdą ofertę odpowiednią dla siebie https://apsprofit.pl/kontakt/. Jednak z pewnością osoba nie mająca problemów z komunikacją będzie miała większe szanse w trakcie rekrutacji na stanowiska wymagające kontaktów i pracy z innymi ludźmi. Dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie z nauką języka, dostępnych jest wiele kursów doszkalających i poprawiających płynność mówienia. Polska nie należy do państw wysoce tolerancyjnych, dlatego brak znajomości języka polskiego niestety czasem jest w stanie wywołać nieoczekiwaną i bardzo przykrą agresję. Poprawianie i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności językowych sprawi, że praca dla Ukraińców będzie przyjemniejsza i z pewnością bardziej dostępna i jednocześnie satysfakcjonująca dla każdej ze stron.

Praca dla kobiet

Praca dla Ukraińców w Polsce jest obecnie bardzo różnorodna, jednak w przypadku kobiet proces poszukiwania może być nieco trudniejszy. Ze względu na inne pochodzenie nie wszyscy pracodawcy i właściciele firm chcą zatrudniać Ukraińców. Natomiast sytuacja kobiet pochodzących z Ukrainy jest jeszcze bardziej skomplikowana. Ogromnym atutem w tym przypadku jest z pewnością doskonała znajomość języka polskiego. Jednym z powszechniejszych zajęć dla kobiet jest sprzątanie lub opieka nad dziećmi. Niestety nie jest to praca zbyt opłacalna i często również zatrudnienie nie jest do końca legalne. Jednak nie należy całkowicie się poddawać i rezygnować, ponieważ wytrwałość i cierpliwość na pewno przyniesie dobre rezultaty. Kobiety z Ukrainy często przebywają w Polsce same i całe zarobki wysyłają do swoich rodzin pozostających w kraju, dlatego też będą one świetnymi pracownikami gotowymi na ciężką i wymagającą pracę. 

Praca dla mężczyzn

Mężczyźni mają z pewnością nieco bardziej komfortową sytuację. Przeważająca ilość ofert to praca dla Ukraińców, która wymaga fizycznej sprawności i znajomości technicznych rozwiązań. Wiele fabryk, firm technologicznych lub produkcyjnych oferuje miejsca pracy na magazynach i warsztatach. Są to miejsca doskonałe dla mężczyzn pochodzących z Ukrainy, ponieważ mogą oni odnaleźć się w tego typu pracy bez konieczności ciągłego kontaktu z innymi osobami. Oznacza to, że nawet osoby nie znające języka polskiego będą w stanie podjąć się takiej pracy i osiągać w niej oczekiwane od pracodawców efekty. Praca dla Ukraińców może przybierać także nieco bardziej intensywny charakter. Wynika to z faktu, że wielu z nich przyjeżdża do Polski bez swoich rodzin i są oni gotowi pracować wiele godzin ponad normę i wykonywać różne obowiązki w tym czasie. Czasem są jednak osoby, które przeprowadzają się do polski z całą swoją rodziną i mają nieco inne oczekiwania od pracodawców, a także są w stanie przyjąć całkiem inne warunki pracy.

Doświadczenie i wykształcenie

Coraz częściej praca dla Ukraińców ma charakter odmienny od typowych zajęć fizycznych. Posiadane wykształcenie jest ogromną zaletą, która ułatwia znalezienie dobrej, legalnej i odpowiednio płatnej pracy. Bogate doświadczenie i możliwość zaprezentowania wielu posiadanych umiejętności zwiększa szanse na dobre zatrudnienie. Służba zdrowia obecnie jest miejscem, w którym można spotkać wielu obywateli Ukrainy, a ich wiedza i umiejętności niczym nie różnią się od innych pracowników. W bardzo dobrej i korzystnej sytuacji znajdują się studenci, którzy są w trakcie zdobywania wykształcenia już podczas pobytu w Polsce https://apsprofit.pl/jobtype/praca-tymczasowa/. Posiadanie dyplomu tutejszych uczelni na pewno wpływa korzystnie na przychylność pracodawców i daje lepsze możliwości. Ponadto praca dla Ukraińców kształcących się na miejscu, bardzo często wynika z wielu wartościowych kontaktów oraz znajomości. Aklimatyzacja w nowym miejscu i środowisku przynosi wiele korzyści i mocno poprawia pozycję na całym rynku pracy, niezależnie od wybranej branży docelowej.

Praca dla Ukraińców w Polsce może przybierać bardzo różne formy i zależy to od wielu czynników. Jednak zawsze najbardziej istotny jest zapał do pracy i sumienność, dzięki której pochodzenie, a nawet dotychczasowe doświadczenie przestają być najważniejsze. Otwartość na nowe doświadczenia i obowiązki, a także doskonalenie swoich umiejętności poprawia pozycję na rynku pracy i przynosi wiele pozytywów w oczach rekrutujących pracodawców w większości polskich przedsiębiorstw i korporacji.

 

angielski