Przygotowanie do przeszczepu włosów

Przeszczep włosów można dokładniej nazwać przeszczepem mieszków włosowych. Jest to zabieg polegający na usunięciu mieszków z pewnego obszaru włosów (z tyłu głowy lub skroni) i przeszczepieniu ich na łysinę lub obszar z przerzedzonymi włosami. Operacja przeszczepu włosów jest preferowaną metodą, ponieważ daje trwały efekt, czyli naturalne i zdrowe włosy. Dzięki przeszczepowi włosów ludziom udaje się rozwiązać problemy psychiczne i społeczne powstałe w wyniku wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Przygotowanie do przeszczepu włosówBadając przyczyny wypadania włosów mamy do czynienia z wieloma przyczynami i czynnikami. Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów są dzisiaj; predyspozycje genetyczne, stres, nieprawidłowe odżywianie, choroby przewlekłe i częste stosowanie różnych metod stylizacji włosów. Problem wypadania włosów dotyczy mężczyzn i kobiet. Łysienie androgenowe, to znaczy łysienie typu męskiego, zwykle rozpoczyna się w wieku dwudziestu lat i kończy się, zwykle w ciągu kilku lat, z bardzo szybkim łysieniem korony i przedniej części głowy. Utrata włosów u mężczyzn jest związana z predyspozycjami genetycznymi.

Wypadanie włosów typu żeńskiego jest bardzo powszechne na świecie i występuje u jednej na dziesięć kobiet. Ponownie, podstawą są predyspozycje genetyczne, czasem inne czynniki prowokujące. Ten rodzaj utraty wyraża się w przerzedzeniu, pozbawieniu życia włosów, a staje się to szczególnie widoczne na czubku i przedniej części głowy, jednak dzięki przeszczepowi można uzyskać skuteczny wynik. Bez względu na przyczynę wypadania włosów trzeba najpierw zbadać problem, a jeśli okaże się, że czynnik prowokujący jest uleczalny, należy rozpocząć leczenie, a dopiero potem pomyśleć o przeszczepie włosów.

Jak wykonuje się badanie przed przeszczepem włosów?

Podczas badania przed przeszczepem włosów ocenia się stopień łysienia i szybkość wypadania włosów. Lekarze próbują dowiedzieć się, jak długo trwa ten problem i jakie są jego przyczyny. W tym celu wykonuje się różne analizy. Po podjęciu decyzji o operacji określa się obszar dawcy, czyli obszar, z którego zostaną pobrane mieszki włosowe (zawsze od osoby, która poddaje się zabiegowi).

Wybór obszaru dawcy do przeszczepu włosów

Jednym z najważniejszych punktów przeszczepu włosów jest odkrycie wysokiej, jakości zdrowych mieszków włosowych, które zostaną przeszczepione w miejsce biorcy. Najodpowiedniejsze cebulki włosów znajdują się zwykle w tylnej części głowy. Jeśli włosy w tym obszarze nie wystarczą, są one usuwane z brody i wąsów, a w skrajnych przypadkach z pleców, ramion, nóg lub klatki piersiowej. W przypadku osób o wysokim stopniu łysienia kark jest przede wszystkim uważany za obszar dawcy.

Operacja przeszczepu włosów

  • Najpierw przygotowywany jest planowany obszar dawcy
  • Następnie przygotowywany obszar biorcy, czyli obszar, do którego zostaną przeszczepione mieszki włosowe
  • Mieszki włosowe zostaną doprowadzone do stanu gotowego do przeszczepu (oczyszczone, przeliczone itd.)
  • Na koniec przeprowadzany jest przeszczep włosów, to znaczy mieszki włosowe są przeszczepiane w nowe miejsce.

Na skórze głowy wykonywane są oznaczenia wskazujące obszar operacji. Aby pacjent nie odczuwał bólu, wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Podczas wszystkich tych procedur można oglądać telewizję, czytać książkę, a nawet spać. Dla pacjenta, który doświadczył łysienia, jego własne ciało, jako dawcy jest prawdziwym skarbem, więc lekarz, który dokonuje przeszczepu, starannie i ostrożnie zbierze cebulki włosów, nie uszkadzając ich. Po pewnym czasie, w zależności od wielkości obszaru łysienia i liczby cebulek włosów, następuje przerwa.

Zaraz po przerwie rozpoczyna się przeszczep włosów. Gęstość przeszczepionych włosów określa się zgodnie z linią włosów pacjenta, jego wiekiem, kształtem głowy i twarzy. Zdrowe włosy pobrane z regionu dawcy są przeszczepiane do regionu biorcy pod pewnym nachyleniem. Jednym z najbardziej znaczących etapów operacji jest przeszczepienie cebulki włosów na pewnym nachyleniu i pod pewnym kątem, bardzo ważne jest, aby głowa pacjenta po odrastaniu włosów nie wyglądała jak trawnik. Na tym etapie bardzo ważne jest doświadczenie, profesjonalizm i estetyczny smak lekarza. Bandaż nakłada się na obszar dawcy i procedura kończy się.

Przygotowanie do przeszczepu włosówPo operacji przeszczepu włosów

Można wrócić do domu natychmiast po przeszczepie włosów, prowadzić samochód i kontynuować codzienne życie. Dzień po zabiegu może powstać niewielki obrzęk. Ból zwykle nie występuje. Lekarz szczegółowo doradzi, co należy zrobić po przeszczepie. Zgodność ze wszystkimi zaleceniami jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności wyniku operacji. Bardzo ważne jest, aby obszar przeszczepu włosów był sterylny. Dlatego poduszka, na której dana osoba śpi, powinna być czysta. Aby uzyskać bardziej komfortowy sen, trzeba spać na plecach pod kątem 45 stopni.

Używać leków, kremów i szamponów zalecanych przez lekarza. Po 24 godzinach można wziąć prysznic. W drugim tygodniu po przeszczepie włosów rozpoczyna się etap wypadania włosów. Po tym etapie, w ciągu 2 miesięcy, rosną nowe, zdrowe włosy. Po 8 miesiącu zdrowe i wspaniałe włosy będą rosły w miejscu przeszczepu.