Mobilna wieża do monitoringu

Osoby, które prowadzą biznes polegający na prowadzeniu własnej agencji ochrony, coraz częściej zadają pytania, co to są tak naprawdę są mobilne wieże do monitoringu. Temat ten pojawia się ostatnio coraz częściej. Wiele osób tak naprawdę zaczyna się zastanawiać, czy faktycznie jest tak jak to bywa opisywane, że zaczyna być to raczej niezbędny element wykorzystywany w pracy agencji ochrony. Przyjrzyjmy się nieco temu tematowi.

Wieże do monitoringu a zlecenia jakie dostajemy

Warto tutaj zastanowić się przede wszystkim nad takim zagadnieniem, dlaczego teraz kwestia wieży do monitoringu pojawiła się, z tak dużym natężeniem, w różnego rodzaju mediach branżowych, związanych z prowadzeniem firm ochroniarskich. Przede wszystkim musimy tutaj powiedzieć, że wieże do monitoringu, to nie jest jakiś nowy pomysł, tylko jest to wynalazek, który już naprawdę od bardzo długiego czasu, towarzyszy wielu firmom ochroniarskim. Jednak faktem jest, że do niedawna w Polsce, kiedy na przykład były organizowane jakieś eventy czy impreza masowa, to raczej mało kto tak naprawdę wymagał od firmy, która będzie taką imprezę zabezpieczać, aby posiadała ona własny monitoring. Oczywiście wiązałoby się to z posiadaniem takiej wieży do monitoringu mobilnej. Sytuacja ta jednak zaczęła ulegać zmianie i obecnie, w większości przypadków, wymaga się aby firma, która zabezpiecza imprezę masową, posiadała własny monitoring. Dlaczego akurat własny monitoring? No bo przecież organizatorowi nie będzie się opłacało na własną rękę inwestować w zorganizowanie monitoringu. Tym bardziej, że na przykład w danym miejscu, być może już nigdy imprezy nie zorganizuje, dlatego przerzuca jakby to wymaganie, które sam generuje na firmę, która chce podjąć się ochrony takiej imprezy. Oczywiście za pieniądze.

Wpływ pandemii

Oczywiście spore tutaj znaczenie ma również kwestia pandemii wirusa sars cov-2. Organizowanie różnego rodzaju imprez masowych jest obecnie obwarowane bardzo wieloma obostrzeniami i tak dla przykładu, wielu organizatorów chciałoby mieć twarde dowody, na wypadek jakiś oskarżeń na przykład, że do pewnych wytycznych się nie stosuje, lub że jakieś obostrzenia zostały złamane. Dodatkowo trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że na przykład coraz częściej mówi się o tym, że na przykład na wejściu na taką imprezę, powinny być zamontowane kamery termowizyjne, które będą wyłapywać osoby o podejrzenie wysokiej temperaturze ciała, ponieważ może to wskazywać na to, że osoba badana jest po prostu chora. Oczywiście niekoniecznie musi to od razu oznaczać koronawirusa, jednak uważa się, że tego typu środki zabezpieczające powinny być stosowane.

Co to tak naprawdę jest mobilna wieża do monitoringu?

Oczywiście dobrze sobie coś powiedzieć o tym, co to tak naprawdę jest mobilna wieża do monitoringu. Prawda jest taka, że tak samo jak różnych innych urządzeń w wersji mobilnej, wież do monitoringu jest naprawdę bardzo dużo. Najprostsza wieża do monitoringu jest to nic innego, jak po prostu statyw, do którego możemy przymocować kamerę. Większość tego typu instalacji jest zasilanych za pomocą kabli, jak również transfer obrazu również odbywa się za pomocą kabli. Plusem takiego rozwiązania jest jego cena, ma ona niestety też sporo minusów. Przede wszystkim dość dużo czasu zajmuje rozłożenie takiej wieży oraz jej okablowanie, dodatkowo jak to większość osób z branży nazwijmy to telewizyjnej potwierdzi, praca na kablach wiąże się też z częstymi usterkami. Wystarczy, że na przykład kable zostaną zalane w wyniku ulewy, ktoś może taki kabel przydepnąć i może to sprawić, że cały system będzie mieć awarię.

Nieco bardziej zaawansowane są wieże, które są oczywiście rozkładane ręcznie, ale na przykład są już one zasilane z wybudowanych baterii, bądź za pomocą wbudowanego agregatu prądotwórczego. Najczęściej jednak wieże ze średniej półki są w dalszym ciągu zasilane za pomocą kabli, jednak na przykład obraz już jest przesyłany bezprzewodowo. W tego typu wieżach najczęściej mamy też możliwość sterowania kamerami ze specjalnego pulpitu.

Najbardziej zaawansowane wieże to takie wieże, że najczęściej mają automatycznie wysuwany maszt, są również samobieżne, czyli możemy przejeżdżać nimi z miejsca na miejsce i jednocześnie sterować je radiowo. Podobnie jak poprzednicy mają one najczęściej wbudowane własne źródło energii. Ta ostatnia wersja chociaż jest najbardziej przydatna i najbardziej funkcjonalna, to niestety jest oczywiście również najdroższa. Nie zmienia to faktu, że jeżeli mielibyśmy kilka takich wież, to najprawdopodobniej każda duża impreza, byłaby obsługiwana właśnie przez nas, ponieważ bylibyśmy w stanie zapewnić monitoring ochrony, nie tylko na przykład na wejściu i wyjściu z imprezy, ale w wielu punktach newralgicznych, w których możemy spodziewać się, że na przykład może dojść do różnego rodzaju incydentów, czyli na przykład w kolejkach do barów, przed toaletami, w palarniach i tak dalej. W takich miejscach najczęściej dochodzi do różnego rodzaju incydentów, kiedy to na przykład osoby współuczestniczące w danej imprezie wchodzą w konflikt.