Jak układać płytki drewnopodobne?

Współczesny sektor związany z dekoracją i wykończeniem wnętrz oferuje szeroki wybór produktów. Jednym z nich są płytki ceramiczne, które stanowią rozwiązanie bardzo uniwersalne oraz trwałe. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane tak samo wewnątrz pomieszczeń, jak też na zewnątrz. Z uwagi, iż estetyka mieszkań i domów jest obecnie dla ich właścicieli bardzo ważna, jak również nowoczesny wygląd, producenci rozwiązań ceramicznych w swojej ofercie posiadają szereg ciekawych modeli, w różnych rozmiarach i kształtach. Do najpopularniejszych należą oczywiście płytki kwadratowe oraz prostokątne. Są one łatwe do ułożenia, a poprzez dobór odpowiedniej fugi można uzyskać efekt podobny jak przy jednolitej płaszczyźnie. Ich odporność na wodę jest bardzo ważną cechą, jeśli chodzi o wykończenie takiego rodzaju przestrzeni jak kuchnie, czy łazienki. Także możliwość zastosowania różnych motywów, które w efekcie pozwolą na uzyskanie oryginalnego efektu wizualnego, jest chętnie wykorzystywana przez projektantów.

Czy warto kupować płytki w outlecie?

Produkt ten jest bardzo trwały. Dlatego wyprzedaż płytek ceramicznych nie wiąże się z ich niską jakością, a najczęściej z wymianą towaru na nowy, co wynika z wprowadzenia na rynek nowych modeli, czy zmianami w trendach. Jednak zakup wcale nie musi oznaczać, iż w pomieszczeniu ułożona zostanie niemodna już ceramika. Trzeba też pamiętać, iż płytki są rozwiązanie na kilkanaście lat, a nawet dłużej, a na przestrzeni tylu lat trendy i tak mogą ulec zmianie. Dlatego najważniejsze jest eleganckie i precyzyjne wykończenie podłogi, czy ściany, by zapewnić odpowiedni efekt wizualny, jak również trwałość. Obecnie na rynku płytki drewnopodobne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, iż naturalne materiały są ponadczasowe, dlatego wykorzystanie ceramiki, która imituje drewno jest doskonałym rozwiązaniem. Dodatkowo pozwala to na wszechstronne zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej, jak też wprowadzenie dodatkowym elementów ozdobnych, ale również praktycznych elementów, jak meble. Najczęściej modele tego rodzaju sprzedawane są w postaci podłużnych prostokątów, co sprawia, iż gotowa podłoga przypomina tą, wykonaną z paneli lub parkiet. Tego typu aranżacje popularne są obecnie w łazienkach. Płytki imitujące drewno dobrze prezentują się z takimi materiałami, jak elementy metalowe, ale też beton dekoracyjny, który kolorystycznie przypomina kamień.

Zobacz również:

Gdzie można wykorzystać płytki imitujące drewno?

W zasadzie możliwości są ograniczone. Płytki ceramiczne odporne są na uszkodzenia mechaniczne (gdy już zostaną ułożone), jak również wilgoć i wodę, czy niekorzystne warunki pogodowe, w tym wysoką i niską temperaturę. Obecne projekty domów uwzględniają możliwość zastosowania tego rodzaju ceramiki w formie zewnętrznej dekoracji, która niejednocześnie stanowi uzupełnienie fundamentów, czy jest elementem wykorzystywanym do wykończenia schodów wejściowych. Jeśli chodzi natomiast o wnętrza to przede wszystkim kuchnie i łazienki są pomieszczeniami, w których płytki stają się wręcz elementem obowiązkowym. Jeśli chodzi o wybór płaszczyzny, to znaczy ułożenie płytek tego typu na ścianie lub podłodze, nie istnieją sztywne zasady. Najważniejsze to jakość wykonania, estetyka i spójność kompozycji. Jeśli chodzi o płytki ścienne do kuchni, mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi. Do tego rodzaju aranżacji wykorzystać można tak samo marmurowe, jak też drewniane, czy czy imitujące drewno blaty kuchenne, tworząc w ten sposób harmonijne zagospodarowane wnętrze. Płytki ceramiczne ścienne mogą być użyte także w salonie. Coraz częściej monochromatyczna płaszczyzna ściany zostaje przełamana dzięki aranżacji z płytek. Dzięki odpowiedniej kompozycji można także stworzyć ciekawą wizualnie i estetyczne formę na ścianie multimedialnej. W zasadzie możliwości są nieograniczone.

W jaki sposób układa się płytki drewnopodobne?

W przypadku układania tego rodzaju płytek, na cały proces należy poświęcić więcej czasu, niż w przypadku standardowych modeli. Wynika to z faktu, iż pomiędzy poszczególnymi płytkami widoczne są różnice w deseniu. Jest to oczywiście świadome działanie producentów, którym zależy na jak najwierniejszym oddaniu natury drewna. Dlatego na wstępnie trzeba odpowiednio rozplanować ułożenie płytek, tak, by płynnie się komponowały. Po wstępnym rozplanowaniu ich ułożenia, jak również ułożeniu na płaszczyźnie, na której mają się znaleźć lub w odpowiedniej kolejności, jeśli mają być mocowane do ściany, można przejść do właściwego etapu prac. Podobnie jak w przypadku standardowych płytek ceramicznych, tak również tutaj wykorzystywany jest klej do płytek. Jeśli płytki wykorzystywane są w pomieszczeniu, gdzie zamontowano ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę, czy klej jest dostosowany do tego typu powierzchni. W trakcie prac należy korzystać z krzyżyków, które pozwalają na uchwycenie pionów i poziomów. Dzięki temu całość będzie prezentować się doskonale, a fugi pomiędzy płytkami będą równe.