Kompleksowy przewodnik po maszynach rolniczych – branża rolnicza rozwija się w bardzo szybkim tempie, a współcześnie ma duży związek z nowoczesnymi technologiami. Nie ma zresztą się czemu dziwić – sama w sobie zmierza ku większej efektywności, a klienci (coraz bardziej nastawieni na większą konsumpcję) oczekują od niej stałego dostarczania im produktów najwyższej jakości w ogromnych ich ilościach.
Nic więc dziwnego, że do akcji musiały wejść zarówno nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne maszyny rolnicze, które nie tylko usprawniają wszelkie prace w obrębie gospodarstwa rolnego, ale też pozwalają na pełne zautomatyzowanie wielu z nich. Jakie maszyny rolnicze stanowią obecnie standard na gospodarstwach rolnych? Jakie zalety płyną z sięgnięcia po nie? Zapraszamy do naszego kompleksowego przewodnika, podejmującego właśnie ten temat.
Główne zalety postawienia na maszyny rolnicze
Jedną z głównych zalet postawienia na maszyny rolnicze jest zredukowanie wysiłku, jaki jest potrzebny do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Im większe ono jest, tym większej stałej, codziennej pracy od nas wymaga. Maszyny tego typu są w stanie w znaczący sposób w niej ulżyć, pozwalając nam skupić się na innych elementach prowadzenia działalności. Maszyny rolnicze mogą też prowadzić do olbrzymich oszczędności. Po pierwsze, wiele z nich może zastąpić na miejscach pracy ludzi, wykonując ich zadania szybciej i sprawniej – zmniejszając kadrę pracowniczą zmniejszamy też miesięczny koszt naszego gospodarstwa. Maszyny tego typu przynoszą również bardziej długofalowy zysk w postaci większych zbiorów. Jako że produktów będziemy produkowali o wiele więcej, więcej będziemy też na nich zarabiali.
Maszyny rolnicze doskonale sprawdzają się również w pracach wymagających ogromnej dokładności i precyzji, a zarazem powtarzalnych i choć wiele osób zarzuci im zmniejszanie ilości stanowisk pracy, większość z tychże maszyn i tak musi być obsługiwana i kontrolowana przez człowieka. Z tym, że znacznie mniejszymi nakładami jego pracy.
Przegląd najpopularniejszych maszyn rolniczych
Współczesne rolnictwo łączy w sobie wykorzystanie klasycznych, stosowanych w nim od wielu lat maszyn z tymi nowoczesnymi, będącymi w użytku od stosunkowo niedawna. Otwarcie się rynku polskiego na maszyny z zagranicy pozwoliło mu rozwinąć się w tempie niemal błyskawicznym. Jakie maszyny są zatem przez niego wykorzystywane najczęściej? Przede wszystkim:
- ciągniki – są one najbardziej uniwersalnym sprzętem, koniecznym do posiadania przez każde szanujące się gospodarstwo rolne. Ich podstawowym zastosowaniem jest transport wszelkiego rodzaju dóbr, czy to z pola do naszego magazynu, czy też z tego drugiego w miejsce docelowe (najczęściej sprzedaży). Do ciągnika można bez problemu doczepiać dodatkowe akcesoria (w tym między innymi siewniki i opryskiwacze, o których więcej mówimy poniżej), by wykorzystać go w jeszcze inny sposób. Wybór lepszego ciągnika z pewnością odczujemy w czasie naszej codziennej pracy na roli;
- kombajny – choć same w sobie stosowane są w rolnictwie już od dłuższego czasu do ścinania zbóż, w dzisiejszych czasach mają znacznie bardziej wszechstronne zastosowanie. Sięga się po nie bowiem również do młócenia i transportu plonów. Ogromną ich zaletą jest fakt, że może je kontrolować zaledwie jedna osoba – patrząc na cały proces, który jest wykonywany przez tę maszynę i wyobrażając sobie jego przeprowadzenie w sposób ręczny można śmiało powiedzieć, że kombajn jest absolutną podstawą każdego gospodarstwa rolnego. Oszczędza mnóstwo czasu, energii i pozwala efektywnie zarządzać produkowanymi przez siebie składnikami i pół-składnikami;
- siewniki – największym plusem siewników, które montuje się na ciągnikach i wykorzystuje – a jakże – do siana nasion roślin uprawowych jest to, że robią to wszystko bardzo dokładnie, nie pomijając nawet najmniejszego kawałka ziemi (jest to błąd, który często popełniamy siejąc ręcznie). Przyczyniają się więc do optymalizacji naszych zbiorów. Stanowią też niebywałą oszczędność czasu;
- opryskiwacze – choć użycie chemii nie jest w dzisiejszych czasach pochwalane, ta jest konieczna do uchronienia roślin przed chwastami, pasożytami i grzybami. Jej zastosowanie nie zawsze jest zresztą złe – pod warunkiem, że nie stawia się na chemię bardzo agresywną. Opryskiwacze ułatwiają jej aplikowanie i są kolejnymi maszynami, które zwykle wykorzystuje się w towarzystwie wyżej wspomnianych ciągników.
Podsumowanie
Nie ma co się oszukiwać – prowadząc własne gospodarstwo rolne nastawiamy się na zysk, zwłaszcza, że najczęściej stanowi ono jedyne źródło naszego zarobku. Właśnie dlatego stale poszukujemy sposobów na optymalizację wszelkich procesów zachodzących w jego obrębie. Wiele do powiedzenia w jej przypadku mają odpowiednio dobrane maszyny rolnicze, dzięki którym niektóre procesy można całkowicie zautomatyzować, a inne – znacznie usprawnić i ułatwić. Warto więc postawić na takie, które dostosują się do indywidualnego profilu naszej działalności, ale i pozwolą nam zmaksymalizować zarobki, zwiększyć produkcję i uatrakcyjnić naszą własną ofertę.