Jak uszyć worek plecak z kieszonką?

24 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Plecak w kształcie worka sprawdzi się doskonale zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Łączy bieżące trendy zaczerpnięte ze światowej mody z niebywałą praktycznością. Jeśli dodamy do niego kieszenie, może nawet zastąpić torebkę i portfel. Jak uszyć plecak worek z kieszonką bez skomplikowanych wykrojów?

Jak wygląda plecak worek?

Zanim zabierzemy się za szycie, warto wiedzieć jak taki plecak w ogóle wygląda. Otóż mówimy tu o worku, który wyposażony został w dobrej jakości sznurek. Sznur ten ma dwojakie zadanie. Po pierwsze, pozwala na zamknięcie plecaka, poprzez ściągnięcie materiału na lince. Po drugie, służy jako rączki plecaka – czyli po prostu umożliwia założenie worka na jedno ramię lub dwa ramiona.

Czego potrzeba do uszycia worka plecaka?

Zabierając się do szycia tego typu plecaka musimy zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Szycie takiego plecaka wymaga następujących elementów:

  • Materiał zewnętrzny,
  • Materiał na podszewkę (opcjonalnie),
  • Zamek błyskawiczny (opcjonalnie),
  • Sznurek,
  • Nożyce,
  • Igły i nici.

Sposób szycia zależy od naszych umiejętności, możliwości i preferencji. Niektóre osoby wolą szyć ręcznie, inne – przy użyciu maszyny do szycia. Te drugie oczywiście do tego muszą zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt.

Jak wykroić materiał?

Uszycie worka plecaka w rzeczywistości jest banalnie proste. Jest to przedsięwzięcie tak łatwe, że nie potrzebujemy nawet miarki ani wykrojów. Nie są potrzebne także szczegółowe wymiary. Plecak taki nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w każdym wieku, dlatego możemy każdorazowo dopasować jego rozmiar do osoby, która będzie dany worek nosiła.

Dobrą metodą jest po prostu przyłożenie materiału do pleców i odmierzenie ich powierzchni. Worek po zszyciu będzie mniejszy niż odmierzony materiał, przyjmie wiec rozmiary idealnego dla danej osoby plecaka. Podstawą worka są więc dwa prostokątne kawałki tkaniny, rozmiarem zbliżone do pleców osoby, dla której szyjemy. Oczywiście jeśli wolimy mniejsze plecaki, to materiał możemy dodatkowo okroić.

Jeśli planujemy zabezpieczyć plecak dodatkową podszewką, to oczywiście ją też musimy odmierzyć i wyciąć. Sprawa jest jednak o tyle prosta, że wystarczy przyłożyć poprzednio wycięty fragment do tkaniny na poszewkę i wyciąć dwa takie same prostokąty jak wcześniej.

Kolejny element to tunel, przez który będzie przechodził sznurek ściągający nasz plecak. Szerokość materiału na tunel powinna być nieco krótsza niż materiał wykrojony na plecak. Dzięki temu plecak dobrze będzie się ściągał. Różnica jednak niech nie będzie duża. Wystarczy jeden lub dwa centymetry z każdej strony. Jeśli chodzi o wysokość tego fragmentu tkaniny, to najlepiej by wynosiła ona między pięć a sześć centymetrów.

Następnym elementem do wykrojenia będą szlufki, które umieścimy w dolnej części plecaka. To przez nie przebiegać będzie sznurek, tworząc uszy, dzięki którym całość założymy na ramiona. To niewielkie prostokąty, których jeden bok może wynosić tyle, co wysokość wcześniejszego paska, czyli między pięć a sześć centymetrów. Drugi powinien być nieco krótszy.

Na koniec pozostał nam już do wycięcia jedynie kieszeń. Jej wielkość zależy od naszych preferencji. Podobnie jest z materiałem, z jakiego ma zostać uszyta. Jeśli kieszeń ma być umiejscowiona na zewnątrz plecaka, to użyjemy do tego podstawowego materiału. Jeśli w środku – możemy użyć tej tkaniny, z której zrobimy podszewkę.

Jak uszyć worek plecak z kieszonką?

Na początek należy przyszyć podszewkę do materiału, z którego wykonany będzie plecak. Oczywiście podszewkę przyszywany od spodu, po bledszej stronie tkaniny. Należy starannie obszyć wszystkie cztery brzegi obu prostokątów.

Szycie tunelu na sznur

W następnej kolejności przychodzi czas na umieszczenie tunelu, przez który biegł będzie sznurek. Żeby wyglądał on estetycznie, na początek należy obszyć krótsze brzegi wyciętych na tunele pasków. Następnie pasek ten przykładamy do górnej części przygotowanej na plecak tkaniny z podszewką. Zadbajmy o to, by tkania przechodziła w połowie wysokości paska. Następnie pas materiału należy starannie przyszyć, mając na uwadze, by nie zaszyć znajdujących się po obu stronach dziur, przez które przechodzić ma sznurek. Następnie pas materiału zaginamy i przeszywamy po drugiej stronie, tak by utworzył się z niego tunel. Proces te powtarzamy przy drugiej części plecaka.

Szycie szlufek

Kolejny etap to wszycie sznurek, przez które przechodził będzie sznur na dole. Je także musimy obszyć, by wyglądały estetycznie, a następnie przyszyć po obu stronach jednego z prostokątów z podszytą podszewką. Nie musimy powtarzać tego kroku.

Szycie kieszeni

W kolejnym kroku musimy wybrać miejsce, gdzie znajdować się będzie kieszeń. Należy właśnie tam ją umieścić i starannie przyszyć. Jeśli zdecydujemy się wyposażyć ją w zamek błyskawiczny, to również należy wszyć go w tym kroku.

Szycie plecaka

Przedostatni i jeden z najprostszych etapów to zszycie całości plecaka. Zestawiamy ze sobą dwa przygotowane prostokąty, tak by wyglądały jak plecak wywrócony na lewą stronę i obszywany starannie brzegi.

Teraz wystarczy już tylko przewrócić plecak na właściwą stronę i przeciągnąć przez tunel i szlufki sznur. Nasz samodzielnie uszyty worek plecak z kieszonką jest już gotowy.